Германија се откажа од ЕП 2022

Германците деновививе го прославија 100. роденден на ракометот во нивната земја, а од славеничките ноти можеше да се слушне и интересна информација. Германија им откажа дружба на Данска и Швајцарија и се повлече од заедничката кандидатура за ЕП 2022 година. 

Место кандидатура со уште две држави, Германија ќе се фокусира на ЕП 2024 година за кое конкурура самостојно, а германските претставници изјавија дека подготвуваат атрактивна понуда за ракометниот свет за првенството во 2024 година. Интересен податок е дека Германија досега не била никогаш организатор на сениорско ЕП. 
За разлика од нив, Хрватска во јануари по втор пат ќе биде домаќин, а во 2020 година, кога првенството ќе се организира во Австрија, Норвешка и Шведска, овие три држави ќе и се приклучат на Хрватска на списокот на земји во кои втор пат се игра ЕХФ Еуро. 

Денеска е последниот ден за поднесување на апликациите за организација на првенствата. Наскоро ќе го имаме и дефинитивниот список, а во меѓувреме ќе потсетима на информацијата што ја објави ЕХФ. 

Македонија заедно со Црна Гора и Словенија е кандидат за ЕХФ Еуро 2022 година во женска конкуренција. 


 

Men’s EHF EURO 2022 (14 to 30 January)

 • Belgium, Spain & France
 • Czech Republic, Hungary & Slovakia
 • Denmark, Germany* & Switzerland
 • Russia & Belarus
 • Lithuania

Women's EHF EURO 2022 (4 to 20 November)

 • Macedonia, Slovenia, Montenegro

Men’s EHF EURO 2024 (12 to 28 January)

 • Czech Republic, Hungary & Slovakia
 • Denmark & Switzerland
 • Germany
 • Lithuania

Women's EHF EURO 2024 (29 November to 15 December)

 • Russia

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk