БиХ е чекор поблиску до СП 2019

Стартуваа претквалификациите за СП Германија 2019 година. Во оваа фаза 23 репрезентации поделени во шест групи, се борат за шест места што водат во втората фаза, баражот во кој Македонија е директно квалификувана како учесник на ЕП. 

БиХ направи значен чекор напред откако убедливо со седум гола разлика ја совлада Естонија која е предводена од два бундеслигашки ракометари, Дарен Јаанима и Мат Патраил. БиХ водеше 18:10 на полувреме, победи со 34:27 и сега е во убава позиција пред реваншот што на 28 октомври се игра во Талин. 
Во оваа група е и селекцијата на Швајцарија, па со оглед на тоа дека сите репрезентации се со приближно ист квалитет, победа од 7 гола, може на крајот на биде и решавачкиот фактор. 

Од другите групи, се играше во групата „5“, а таму Турција и Белгија одиграа 27:27, откако гостинот Белгија на полувреме водеше со 18:12 и пропушти голема шанса за победа. Холандија, првиот фаворит од групата со 29:20 ја совлада Грција. 

Денеска се игра интересен дуел во Санкт Петербург. Русија ја пречекува Словачка, екипа со која пред една година во Москва одигра 31:31 што подоцна стана и еден од факторите што Русија ја нема на ЕП Хрватска. Од оваа група Луксембург и Финска одиграа 23:23, на меч во Луксембург. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk