СЕХА: Шест од шест за Вардар

ЦЕЛЈЕ - ВАРДАР 28:31 (13:16)
Стрелци за Вардар: Недановски 1, Криштопанс 2, Карачиќ 3, Абутовиќ 1, Кањељас 1, Циндриќ 4, Чупиќ 3, Дибиров 6, Шишкарев 6, Борозан 2, Марсениќ 2Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Гаспром лигата откако на уште еден дуел со екипа од Лигата на шампионите славеше победа. 
Вардар беше гостин на незгодниот Целје Пивоварна Лашко, а во Словенија отпатува без Стоилов, Македа, Мораеш, а Штербик беше на клупа во првите 45 минути. 

Убав натпревар одиграа двата тима, а европскиот првак мораше да ги вади сите оружја за да стигне до бодовите. Предводени од Жига Млакар, стрелецот на првите четири гола заз Целје, Словенците диктираа резултат до 15 минута, а по тоа со два брзи гола на Дибиров, Вардар поведе со 10:8. По тоа предноста ја зголеми на плус три на полувреме, а во 35 минута веќе имаше водство од 20:15. 

Целје не се предаде, туку напротив, на десетина минути до крајот стигна на минус еден 23:24 и имаше напад за реми. Раул Гонзалез мораше во игра да го внесе и Арпад Штербик и тоа се покажа, како и секогаш, дека е добар потег. Целје промаши два пенала, а Вардар поведе со 26:23. 

Уште едно, последно „ура“ имаа домашните кога намалија на 25:27, но Вардар беше фокусиран, пресече еден напад па Дибиров го врати на плус три и таа разлика се одржуваше до крајот.                             ТАБЕЛА СЕХА ГАСПРОМ
1. Вардар 6 6 0 0 157 : 116 18
2. Mешков Брест 6 4 0 2 175 : 155 12
3. Tатран Прешов 6 4 0 2 173 : 156 12
4. ППД Загреб 6 3 1 2 164 : 154 10
5. Целје Пив Лашко 6 3 1 2 137 : 127 10
6. Горење Велење 5 2 1 2 128 : 129 7
7. Meталург 6 2 0 4 146 : 156 6
8. Нексе 6 1 1 4 144 : 170 4
9. Војводина 5 1 0 4 121 : 146 3
10. Динамо (П) 6 1 0 5 149 : 185 3
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk