НБА: Расистички графит за Леброн Џејмс

Куќата на Леброн Џејмс во Лос Анџелес била испишана со расистички графити објавија американските медиуми, а полицијата иако го истражува случајот, засега нема приведено осомничени лица за делото. 

Леброн не бил во ЛА кога се случил настанот, а медиумите за да не поттикнат расизам не објавуваат што било напишано и колку графити имало. Се претпоставува дека е само еден збор „црнец“, испишан на влезната врата.

Како што се работи во НБА, веднаш беше организирана и прес конференција на која зборуваше кошаркарот на Кливленд.
 

„Расизмот секогаш бил дел од светот, дел од САД. Во овој момент, најважно е што моето семејство е безбедно. Без разлика колку сте богат, колку луѓе ви се восхитуваат или колку сте познат, да се биде црн во Америка е секогаш тешко“, изјави Леброн Џејмс.


Леброн Џејмс минатата година го совладаа Голден Стејт во финалната серија, а годинава истите противници потворно се среќаваат во финалето. Првиот натпревар од финалната серија се игра ноќеска, по 03 часот по полноќ. 
 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk