ЛИНК: Денеска завршува суперлигашката сезона!

Денеска завршува суперлигашката сезона во Македонија. Прв шампионат одигран со 16 екипи, критикуван систем, но ако поубаво и понесебично се погледне, овој систем според нас има повеќе добри од лоши страни. 
На крајот на денот, ни понуди полни сали и во плејоф и плејаут, инересни дуели, неизвесност, еве до последен момент.

Денеска во Битола по 18 години доаѓа шампионскиот пехар. Битолчани се спремаат за славење, натпреварот со Тиквеш нема да има резултатско значење, а ќе биде директно пренесува на МТВ 3 за да се одбележи доделувањето на пехарот. 

Во Скопје се игра дерби за бодови што решаваат како ќе изгледа списокот на патници за Европа. Вардар и Алкалоид играат за второто место, вечерва во „Јане Сандански“. Вардар е големиот фаворит на оваа средба, веќе двапати „кикснаа“ во плејоф првенството пред сѐ поради пристапот, а денеска се игра последен меч по кој речиси пола екипа заминува. 

Во 14 часот, во Струга и Неготино, почнуваат дуелите што одлучуваат која екипа ќе му се приклучи на Радовиш во Првата лига, а која ќе игра бараж со Драчево за опстанок. Конкуренти се Јуниор Кисела Вода и Вардар Неготино.  


27.05.2023 – САБОТА

14:00 часот РК СТРУГА – РК ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА

14:00 часот РК ВАРДАР НЕГОТИНО – МРК КУМАНОВО

17:30 часот РК СКОПЈЕ 2020 – РК РАДОВИШ

18:00 часот РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ГРК ТИКВЕШ 2014 – пренос во живо на МРТ

19:00 часот РК ВАРДАР 1961 – РК АЛКАЛОИД

 

1.
131201362:30239
P
P
P
P
P
2.
131012375:29434
N
I
P
P
P
3.
131012360:32133
 
P
P
P
P
I
4.
13535344:34418
N
P
P
I
N
5.
14509310:34216
P
P
I
I
I
6.
14509337:36715
I
I
P
I
P
7.
143011336:38410
P
I
I
I
I
8.
141112308:3786
I
I
I
I
I

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk