E. Пелистер и Т. Пролет одат на Фајналфор

Останаа само уште две неодговорени прашање околу изгледот на следниот Фајналфот од Куп на Македонија. 
По вечерашните натпревари, пласман обезбедија Т. Пролет кој го елимнираше тимот на Е. Пелистер 2 и првиот на Е. Пелистер кој очекувано во Битола, славеше победа над Тиквеш.
Утре ќе се играат уште две финалиња по кои очекуваме Вардар 1961 да го верификува пласманот на завршниот турнир, а и Алкалоид кој игра со Вардар Неотино би требало да има полесна работа отколку што имаше вечерва со Бутел Скопје. 

Куп на Македонија – Мажи:

Група 1 - Скопје - „Јане Сандански“ - 18.3.2023
РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД    38:30 (20-18)
РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020    26-28 (15-12)
Финале: РК ВАРДАР - РК СКОПЈЕ 2020 Недела

Група 2  - Скопје - „Македонско сонце“ 17/18.2.2023
РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2  17-32 (7-16)
РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7  26-25 (12-15)
Финале: РК ПРОЛЕТ - РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2    30-26 (14-12)

Група 3 - Скопје - „Автокоманда“ - 18.3.2023
РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО   28-29 (16-10)
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД       24-25 (13-13)
Финале: РК АЛКАЛОИД - РК ВАРДАР НЕГОТИНО (Недела, 18:00ч.)

Група 4  - Битола - „Боро Чурлевски“ - 18.3.2023
РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ   23-28 (11-18)
МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  21-33 (12-17)
Финале: ГРК ТИКВЕШ - РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  27-32

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk