Викендов ќе доминира Куп на Македонија

По репрезентативната пауза, викендов на сцената се враќа клупскиот ракомет и тоа со натпреварите од Куп на Македонија. Ќе се игра групната фаза во четири групи со по четири екипи што ќе играат полуфинален систем. Победниците од секоја група ќе се пласираат на завршниот турнир, што исто така се игра полуфинален систем или Фајналфор. 
Три групи ќе се играат во Скопје, една во Битола. Распоредот на натпреварите е следниов:

Куп на Македонија – Мажи:

Група 1 - Скопје - „Јане Сандански“ - 18.3.2023
РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД    17:00ч (сабота)
РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020    19:00ч (сабота)
Финале: Недела

Група 2  - Скопје - „Македонско сонце“ 17/18.2.2023
РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2  (сабота, 13:00ч)
РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7 (петок, 18:30ч)
Финале: Сабота, 19:00ч.

Група 3 - Скопје - „Автокоманда“ - 18.3.2023
РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО   15:00ч (сабота)
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД       18:00ч. (сабота)
Финале: Недела, 18:00ч.

Група 4  - Битола - „Боро Чурлевски“ - 18.3.2023
РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ 2014   14:30ч (сабота)
МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  12:30ч (сабота)
Финале: Недела, 20:00ч.

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk