Вардар и Пелистер се загреваат за дербито, вжештена битката за опстанок

по двата возбудливи натпревари од четвртото коло што се одиграа вчера, денеска продолжува домашната Суперлига со уште шест натпревари од плејоф и плејаут шампионатите што ќе можете да ги гледате со клик на линкот од натпреварот што ќе го одберете. 


Во плејоф шампионатот играат одделно екипите на Вардар 1961 и Е. Пелистер и следствено тие се големите фаворити на дуелите со вториот тим на Е. Пелистер и со екипата на Т. Пролет. 
Но, ова е загревање за првата директна битка меѓу овие два тима. Таа е на распоредот по Куп натпреварите, во следното првенствено коло, најверојатно на 26 март. 

Но, затоа-потоа, денеска на прогарамате се дуелите во плејаут шампионатот, а таму сите до еден се во категоријата неизвесни и без изразит фаворит.
Битката за опстанок почна да се вжештува откако во минатото коло Јуниор Кисела Вода го совлада Радовиш и веќе нема аутсајдери во првенството. 

Денешната суперлигашка понуда е следнава:
 

04/03/2023 – САБОТА

15:00 часот РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО

16:00 часот РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – РК ВАРДАР 1961

16:30 часот РК СТРУГА – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7

17:30 часот РК СКОПЈЕ 2020 – РК ЈУНИОР К.В

18:00 часот РК РАДОВИШ – МРК КУМАНОВО

19:00 часот РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – РК ПРОЛЕТ 62


СУПЕРЛИГА ПЛЕЈОФ ТАБЕЛА
1.
330093:6412
?
P
P
P
2.
330083:6412
?
P
P
P
3.
4211115:1059
?
P
P
I
N
4.
4211112:1077
?
I
P
P
N
5.
310263:784
?
I
P
I
6.
410392:1114
?
P
I
I
I
7.
410399:1103
?
I
I
I
P
8.
300368:862
?
I
I
I

СУПЕРЛИГА ПЛЕЈАУТ ТАБЕЛА
 
1.
330074:6710
?
P
P
P
2.
320186:808
?
I
P
P
3.
320188:778
?
P
I
P
4.
321072:687
?
P
N
P
5.
310278:766
?
I
P
I
6.
310276:723
?
P
I
I
7.
300382:963
?
I
I
I
8.
301267:872
?
I
N
I

Последните две екипи испаѓаат од Суперлигата, шестопласираната ќе игра бараж за опстанок

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk