Не било лесно да се организира женско ЕП

ЕХФ писмено призна дека се соочува со големи проблеми во организацијата на женското Европско првенство што треба да се одржи во 2024 година. Во ноември минатата година, Словенија, Црна Гора и особено Македонија организираа одлично Европско првенство во женска конкуренција во секој поглед, особено во организацискиот дел и исполнување на критериумите што ги бара(ше) ЕХФ.

Следното ЕП треба да се одржи во 2024, а одново три држави треба да бидат организатори. Тоа се Унгарија како главен организатор, плус Австрија и Швајцарија. 
Но, овде не оди работата како што одеше меѓу Македонија, Словенија и Црна Гора. 


Организациски проблем постои и ЕХФ ги повика сите три федерации и тоа на високо ниво, односно ниво што смее и може да носи одлуки на итен состанок. Таму ќе се дискутира дали ќе останат три организатори или пак тој систем ќе се менува. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk