Кој со кого во 1/4 финалето на СП, сѐ дерби до дерби

Прв ден на Светското првенство што се одржува во Полска и Шведска на кој нема ракометен натпревар. Екипите се прегрупираат, речиси половина од нив веќе се дома. Утре ќе се одирграат и натпреварите од Президент Куп по кои дома ќе си дојде и Македонија и ќе останат само екипите што играат во полуфинале или пак се борат за пласман од петто до осмо место.Вистинските битки на мундијалот допрва почнуваат. Големата осморка, меѓу која реално единственото изнендување е што ја има Унгарија, а ја нема на пример Хрватска или пак Исланд или Португалија, останува и овој пат да се бори за медали и за место во Квалификациите за Олимписките игри. 

Македонија утре ќе игра за пласман на 27 место, а противник ќе ни биде звучно име, кое не игра многу звучно на овој мундијал - Јужна Кореја. 

Од 1/4 финалето, сите натпревари се врвни, а се чини најлесниот пат до 1/2 финалето е резервиран за Данска. 
 
 
1/4 финале   1/2 финале   Финале
 
                   
 
25 Jануари          
 
 
 Франција  
 
27 Jaнуари
 
 Германија    
 
   
 
25 Jaнуари
 
       
 
 Шведска  
 
  29 Jануари
 
 Египет    
 
   
 
25 Jaнуари
 
     
 
 Норвешка  
 
27 Jaнуари  
 
 Шпанија    
 
   
 
25 Jaнуари
 
        Tрето место
 
 Данска  
 
  29 Jaнуари
 
 Унгарија    
 
   
 
 
 
   
 
 
Rank[18] Team
1st place, gold medalist(s)  
2nd place, silver medalist(s)  
3rd place, bronze medalist(s)  
4  
5  
6  
7  
8  
9  Хрватска
10  Словенија
11  Србија
12  Исланд
13  Португалија
14  Холандија
15  Полска
16  Бахреин
17  Бразил
18  Ц. Гора
19  Аргентина
20  САД
21  Белгија
22  Катар
23  Капе Верде
24  Иран
25  
26  
27  
28  
29  
30  
31  
32  
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk