Почнаа проблемите: Питлик лажно позитивен

Први Швеѓаните, потоа Исланд, сега и Данска крева глас против ковид мерките што и планира ИХФ за време на Светското првенство во Полска и Шведска. 
Хаос во најава доаѓа од редовите на актуелниот светски првак - Данска. Еден од носечките дански таленти, Симон Питлик мораше да мине еден ден во изолација откако неговиот ковид тест беше позитивен. 
Данска ќе игра контролен меч, па имајќи ги предвид мерките на ИХФ, почна со тестирање. Ден подоцна се покажа дека неговиот тест бил лажно позитивиен и дека се работи за стара инфекција, но, ако вакво нешто се случи за време на СП, ќе мора да паузира пет дена.  

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk