Кој е кралот на стрелците на Светските првенства?

Секој мундијал со себе носи низа статистички моменти, на крајот на денот, една од најважните категории е кој ќе биде најдобриот стрелец. 
Во оваа категорија, кралот на кралевите доаѓа од Македонија. Кирил Лазаров е најдобриот срелец во историјата на Светските првенства. Со 92 постигнати гола на мундијалот во Хрватска во 2009 година македонската гол машина веќе 13 години и шест мундијали подоцна е несоборлив на тронот.
Во меѓувреме уште еднаш се закити со титулата најдобар стрелец, во Франција 2017 година и стана дел од едно мало пробрано друштво во кое се наоѓаат уште легендарниот корејски бомбардер Кјун Шин Јон и Микел Хансен. 
Кореецот трипати бил најдобар стрелец на СП, Лазаров и Микел Хансен, по двапати. 

Четири различни кубански ракометари станале најдобри стрелци на СП. Од нив двајца, Јулијан Дуранона и Роландо Уриос играјќи за Куба, а двајца, Карлос Реиналдо Перез и Франкис Марзо играјќи за Унгарија, односно за Катар. 

Сеедно, тоа сепак ја става Куба на листата пред Данска која има три најдобри стрелци. Микел Хансен, Андерс Егерт и дамнешната од 1958 година титула на Могенс Олсен. 
Четири различни најдобри стрелци има и Германија од кои двајца се од пред втората светска војна и тоа со по само шест постигнати голови и двајца од Западна Германија во педестите односно шеесетите години од минатиот век. 
Романија исто така може да се пофали со четири различни стрелци број еден меѓу кои се и легендите Василе Стигна и Штефан Бирталан. 

Откако Франкис Марзо го напушти кампот на Катар, Микел Хансен остана единствениот најдобар стрелец што е активен и ќе игра на претстоното СП. 

Кирил Лазаров, пак, е единствениот најдобар стрелец што на претстојното СП ќе води репрезентација од улога на селектор. 

 
Година Играч - Земја Голови
1938 Sweden Ингве Ламберг (Шве)
Germany Ханс Вернер (Гер)
Germany Ханс Телиг (Гер)
6
1954 Germany Ото Мајчрак (З. Гер) 16
1958 Denmark Могенс Олсен 46
1961 Romania Петре Иванеску (Ром)
Czechoslovakia Зденек Рада (Чехосл.)
24
1964 Romania Ханс Мозер (Ром) 33
1967 West Germany Херберт Липкин (З. Гер) 38
1970 Soviet Union Владимир Максимов (СССР) 31
1974 Romania Штефан Бирталан (Ром) 43
1978 Poland Јержи Клемпел (Пол)
Hungary Петер Ковач (Унг)
47
1982 Romania Василе Стинга (Ром) 65
1986 South Korea Канг Је Вон (Кор) 67
1990 Cuba Роберто Дуранона (Куб)
Soviet Union Александар Тучкин (СССР)
55
1993 Switzerland Марк Баумгартнер (Шва)
Hungary Јозеф Елеш (Унг)
South Korea Кјун Шин Јон (Кор)
41
1995 South Korea Кјун Шин Јон (Кор) 86
1997 South Korea Кјун Шин Јон (Кор) 62
1999 Cuba Роландо Уриос (Куб) 57
2001 Russia Едуард Кокшаров (Рус) 61
2003 Hungary Карлос Перез (Унг) 64
2005 Tunisia Висем Хмам (Тун) 81
2007 Iceland Гудјон Валур Сигурдсон (Исл) 66
2009 North Macedonia Кирил Лазаров (МКД) 92
2011 Denmark Микел Хансен (Дан) 68
2013 Denmark Андерс Егерт (Дан) 62
2015 Slovenia Драган Гајиќ (Сло) 71
2017 North Macedonia Кирил Лазаров (МКД) 50
2019 Denmark Микел Хансен (Дан) 72
2021 Qatar Франкис Карол (Кат) 58
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk