Олсон одбра за дуелите со Македонија, Норвешка и Аргентина

Откако агентинскиот селектор Гиљермо Милано објави скратен список редот дојде да го видиме и скратениот избор на Штафан Олсон, новиот селектор на репрезентацијата на Холандија. Селекторот на репрезентацијата на Холандија, Штафан Олсон го скрати списокот до бројка од 18 ракометари на кои ќе смета на СП Полска, каде што Холандија е противник на Македонија. 

Холандија има 11 интернационалци, главно што играат во Германија. Ги предводи луцидниот и супербрз плејмејкер на Пари Сен Жермен, Лук Стеинс. 
Покрај него, звучно име во составот е и Каи Смитс од Магдебург, а тие што повеќе следат ракомет, сигурно ќе ги препознаат и Дани Бајенс (Хамбург), Боби Шаген (Лемго) и Исо Слујтерс (Амичитија). 


 
Naam Club
1 Jasper Adams KEMBIT-LIONS
2 Dani Baijens Handball Sport Verein Hamburg (GER)
3 Samir Benghanem Green Park/Handbal Aalsmeer
4 Jeffrey Boomhouwer Green Park/Handbal Aalsmeer
5 Tom Jansen VFL Gummersbach (GER)
6 Evert Kooijman KRAS/Volendam
7 Bart Ravensbergen HSG Nordhorn-Lingen (GER)
8 Bobby Schagen TBV Lemgo (GER)
9 Rob Schmeits KEMBIT-LIONS
10 Robin Schoenaker Sporting Pelt (BEL)
11 Iso Sluijters GC Amicitia Zürich (SUI)
12 Kay Smits SC Magdeburg (GER)
13 Jorn Smits Lemvig-Thyborøn Handbold (DEN)
14 Ivar Stavast HC ElbFlorenz Dresden (GER)
15 Luc Steins Paris Saint-Germain Handball (FRA)
16 Rutger ten Velde TuS N-Lübbecke(GER)
17 Arjan Versteijnen Herpertz/Bevo HC
18 Niels Versteijnen TBV Lemgo (GER)
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk