Кристина стана Кристијан, норвешкиот талент ја откри својата тајна

Кристина Ростинг со години важеше за еден од најголемите норвешки таленти. Левиот бек на 17 годишна возраст потпиша за Ларвик и вешто криеше голема тајна.Норвешкиот VG ја објави во јавноста големата тајна на Кристина Ростинг. Таа не е веќе Кристина Ростинг туку е тој - Кристијан Ростинг. 
Ракометарката се декларираше како транссексуалец и вели дека добива голема поддршка од сите страни за решителноста да излезе во јавност. 
Ростинг вели дека станало неподносливо да чува тајната, а еден од клучните моменти бил сличниот случај во Шведска. 
Ако паметите, таму репрезентативката Луис Санд го промени полот и стана Луи Санд, па дури и ја продолжи ракометната кариера во машки клуб.  

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk