Алкалоид го испоти Вардар, но бодовите останаа „црвено-црни“

ВАРДАР - АЛКАЛОИД   28-25 (12-13)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Начевски и Божиновски. 
Вардар: Томовски (11 одб), Манасков 8, Стоилов 4, Моралес 4, Георгиевски 3, Добрковиќ, Карапалевски 3, Чувара, Лазаревски 1, Савревски, Талески 6, Атанасовски, Ќосевски, Мишевски, Гогов
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 10 мин.
Алкалоид: Трајковски (13 одб), Галевски, Маркоски 1, Стојков 1, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Илиески 2, Стојковиќ 6, Митев 2, Ѓоргиев 1, Симоноски 2, Иваноски 2, Омергаиќ, Тодески, Кофилоски 1, Петковски 1
Седмерци: 3/6 Исклучувања: 4 мин.Првиот дел мина во израмнета игра. Вардар се потпираше на силите на искусните Моралс, Талески и Стоилов, на спротивната страна избраниците на Лазаров на транзицијата и брзината и резултатот беше во егал. Вардар имаше повеќе од контролата, водеше и со три гола разлика 7-4 потоа Алкалоид израмни на 8-8, па одново Вардар имаше плус три (12-9), па потоа со серија од 4-0, Алкалоид првиот дел го заврши со водство од 13-12.

Вардар почна поцврсто и поагресивно во вториот дел, Алкалоид како и во првиот дел, промаши некои чисти шутеви, односно Томовски беше одличен на голот и Вардар одново се врати во игра. Во еден момент Вардар поведе 21-17 по што Лазаров бараше тајм аут и ги подискара своите играчи, кои потоа вратија со одлична одбррана, брзи голови и со серија од 5-0 и поведоа со 22-21. Потоа беше ред на Недановски да бара тајм аут.
Алкалоид во последните десет минути на двапати имаше плус два, но не успеа да ја задржи предноста. 
Вардар се врати, израмни, а на крајот се сведе на одбранет пенал на Томовски и гол од долг напад на Вардар на Талески со кои Вардат на две и пол минути до крајот поведе со 27-25. 
Успеа Вардар да ја одбрани разликата и да запише победа од 28-25.

Манасков, Стоилов, Талески и најмногу Томовски се истакнаа во редовите на Вардар. Кај Алкалоид Марко Стојковиќ играше голем натпревар, Серафимов и Ѓоргиев имаа важна задача. 

Ако не знаевте: Ова е прв пораз на Алкалоид во првенствен натпревар во Македонија откако е формиран клубот. Досега имаше скор од 32 победи и еден нерешен резултат. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk